PROFILAKTINĖ SVEIKATOS PRIEŽIŪRA

Šeimos klinikoje ,,Saulenė” nuolat primename apie profilaktinio sveikatos tikrinimo svarbą. Kviečiame visus nedelsti ir atrasti laiko apsilankymui pas šeimos gydytoją, kuris paskirs tyrimus ir rekomenduos reikiamų specialistų konsultacijas. Mažai yra ligų, kurios yra nepagydomos, svarbu jas diagnozuoti ankstyviausiose stadijose. Apsaugokite save ir savo artimuosius.


Profilaktinės sveikatos tikrinimo programos, kurios finansuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis:
 
KRŪTIES VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA (SKIRTA 50 – 69 METŲ AMŽIAUS MOTERIMS VIENĄ KARTĄ PER DVEJUS METUS)


Lietuvoje krūties vėžys yra pati dažniausia moterims diagnozuojama onkologinė liga. Lietuvos vėžio registro duomenimis, sergamumo rodikliai didėja.


Patikros metu nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas - mamograma. Mamografinis tyrimas – paprastas ir saugus rentgenologinis tyrimas. Mamografinio tyrimo tikslas – nustatyti, ar yra pakitimų krūtyje. Tolesni veiksmai priklausys nuo mamogramos vertinimo rezultatų.


Siuntimą mamografiniam ištyrimui Jums paskirs šeimos gydytojas.
 
GIMDOS KAKLELIO PREVENCINĖ PROGRAMA (SKIRTA 25 – 60 METŲ AMŽIAUS MOTERIMS VIENĄ KARTĄ PER TREJUS METUS)


Gimdos kaklelio vėžys – viena dažniausiai diagnozuojamų moterų piktybinių ligų. Ji užima trečią vietą tarp moterų lytinių organų navikų ir yra trečia pagal dažnumą moterų mirties nuo vėžio priežastis po krūties ir plaučių vėžio pasaulyje.


Šios programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio piktybinių navikų. Tai leidžia išgydyti ikivėžines gimdos kaklelio ligas ir taip užkirsti kelią galimybei iš jų išsivystyti gimdos kaklelio vėžiui.


Tepinėlis šiam tyrimui paiimamas greitai ir neskausmingai. Tepinėlis imamas ne menstruacijų metu, tinkamiausias laikas yra 10 – 20 menstruacinio ciklo diena. 

Reguliariai tikrinantis, daugelis ikivėžinių ligų nustatomos laiku ir gydymos nespėjus susirgti vėžiu, o anksti diagnozavus ir pradėjus gydyti gimdos kaklelio vėžį, keturi penktadaliai juo sergančių moterų gali pasveikti.
 
PRIEŠINĖS LIAUKOS (PROSTATOS) VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA (SKIRTA 50 – 75 METŲ AMŽIAUS BEI VYRAMS NUO 45 METŲ AMŽIAUS, JEI JŲ TĖVAI AR BROLIAI SIRGO PRIEŠINĖS LIAUKOS VĖŽIU, PROGRAMOS PRIEMONĖS TAIKOMOS VIENĄ KARTĄ PER DVEJUS METUS)

Prostatos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Specialistų teigimu, profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų.


Nuo 2006 metų Lietuvoje vykdoma priešinės liaukos vėžio prevencijos programa, finansuojama privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Šeimos gydytojas paskirs Jums nemokamą PSA (prostatos specifinio antigeno) tyrimą, esant reikalui, išduos siuntimą urologo konsultacijai.


STOROSIOS ŽARNOS VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA (50 – 74 METŲ AMŽIAUS ASMENIMS VIENĄ KARTĄ PER DVEJUS METUS)


Nustačius ankstyvos stadijos storosios žarnos onkologinį susirgimą, dažniausiai gydymas yra sėkmingas. Deja, pacientas ilgą laiką nejaučia jokių ligos požymių, todėl dažnai Lietuvoje aptinkamas IV stadijos storosios žarnos vėžys, kurio visiškai išgydyti nebeįmanoma.


Storosios žarnos vėžys yra paveldima liga. Jeigu piktybinėmis žarnyno ligomis yra sirgę giminaičiai, būtina pasirūpinti profilaktika net ir nejaučiant visiškai jokių simptomų.


Šios programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį ir ikivėžines ligas bei sumažinti mirtingumą nuo šios ligos.


Dėl dalyvavimo programoje pacientams reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Gydytojas paskirs atlikti nemokamą slapto kraujavimo išmatose testą (iFOBT). Jei testas yra teigiamas, pacientas siunčiamas nemokamai specialisto konsultacijai, kurios metu atliekamas sudėtingesnis ir žymiai tikslesnis žarnyno tyrimas – kolonoskopija.
 
ŠIRDIES IR KRAUJAGYSLIŲ LIGŲ PREVENCINĖ PROGRAMA (VYRAMS ATLIEKAMA 40 – 55 METŲ AMŽIAUS IR MOTERIMS 50 – 65 METŲ)


Širdies ir kraujagyslių sistemos ligas dažniausiai lemia netinkamas gyvenimo būdas, žalingi įpročiai, nepakankamas fizinis aktyvumas, nutukimas, cukrinis diabetas, netinkama mityba, stresas.


Dėl dalyvavimo programoje pacientams reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Patikros metu Jums bus nemokamai nustatytas gliukozės, cholesterolio, trigliceridų kiekis kraujyje, atlikta elektrokardiograma ir kiti reikalingi tyrimai, kurie padės išsiaiškinti ar egzistuoja realus pavojus susirgti širdies kraujagyslių ligomis.